muzyka

sobota, 5 czerwca 2010

na północ...


Czasami jak się zasiedzę przy kompie, a nagle pojawi sie koło mnie mój pierworodny, to w przypływie wielkiego tsunami wyrzutów sumienia rzucam wszystkim, myszką klawiaturą..kubkiem i jestem otwarta na wszelkie jego sugestie.
Więc przyszedł był do mnie ów syn przed jakąś chwilą, taszcząc  pokaźny, zielony tobołek  i wypowiadając zdanie - Mamo namiot.
Rozłożymy go!! - odezwałam się euforycznie i w momencie realizacji zamysłu wysypałam na podłogę pół bałtyckiej plaży. Sie posypały wspomnienia, sie przyplątała nostalgia, ale cóż, trzeba było pozamiatać , a namiot wziął prysznic i obecnie paruje na balkonie.

tak więc do wspomnien wrócić chciałami coś "znadbałtyckiego" wykopałamBałtyk - morze moje najulubieńsze, a byłam nad trzema ;)
Lubię jego szare kolory i klimat, taki juz skandynawski nieco. W ogóle to jestem potomkinią Wikingów;) W poprzednich życiach chyba miałam białe włosy (na zdjęciu fatalnie żółte hehe), a z karmicznych resztek została mi już tylko sporadyczna nieobliczalność ;P
 Widziałm tez ostatnio, dobrze po północy, film mocny i rzeźnicki pt. "Valhalla Rising"
O Wikingach, a jakże.  O zbłąkanym, głucho-niemym, narwanym i ekscytujacym jednookim wojowniku zwanym Jednookim ;) ( Mads Mikkelsen - robi wrażenie tatuażami i nie tylko!)
Obrazy surowe, wiatry porywiste, mało słów, najwięcej czynów...tak właśnie musieli żyć dawno dawno temu, kiedy ledwo mozna się było natknąć na człowieka, zawsze miało tasak przy sobie i ślady krwi na przyodziewku..brrr.
Polecam kino, zwłaszcza Panom, ale Paniom tez polecam.
Tutaj obrazek zaczerpnięty ze Stopklatki:Skąd tytuł?...poszperałam, wyczytałam, że w skandynawskiej mitologii wszechświat składał się z trzech warstw: bogów (górna), ludzi (środkowa) i istot podziemnych i umarłych (dolna). Bogowie należeli do dwóch głównych dynastii: Asów i Wanów. Ich siedzibą był Asgard, gdzie znajdowała się Walhalla, siedziba boga Odyna. W Walhalli gromadzili się wojownicy polegli w boju, oczekujący z Odynem na ostatnią bitwę przy końcu świata - Ragnarok.
Łał!! ;)
Z innych ciekawostek, to była teoria ze MieszkoI ten co z nas zrobił chrzescijan, jakoby nosił imię Dagone wywodzące się od skandynawskiego Dagr. Tym samym miał on być wikingiem, który przejął władzę w państwie Polan, ale ta teoria ponoć faszystowska jest.
Ciekawostka osobista:)
Imie mojego syna brzmi Igor, a wybralismy je z tych powodów:
Igor — imię męskie pochodzenia skandynawskiego, przekształcone z pierwotnego Ingwar (Ingvarr), na gruncie języka staroruskiego. Imię to jest złożone z członów: Ing-, prawdopodobnie pochodzącego od imienia jednego z bogów germańskich, oraz -war, pochodzącego najprawdopodobniej od staro-wysoko-niemieckiego słowa wart - stróż, pasterz.

bye bye
a raczej
vi ses

6 komentarzy:

 1. W czasach PRL-u, gdy byłem pacholęciem, zaczytywalem się książkami o wikingach. Temat znam - dzięki za piękny replay.

  ( och, gdybym wyglądał jak pan na fotce, może inaczej potoczyłoby sie moje życie ;-) )

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim ulubieńcem był Ragnar Lodbrok, nota bene...

  OdpowiedzUsuń
 3. Magdo, mamy kolejną wspólną rzecz - umiłowanie kultury skandynawskiej :P ja też uwielbiam vikingow, sztuke (spirale i kamienie mają magiczne!!!) filmy z tej tematyki (chyba poproszę rodzinkę aby mi ten film "załatwili" :P ) interesują mnie języki germanskie i bardzo ale to bardzo chciałabym nauczyc sie jakiegos skandynawskiego języka. marzy mi się również wycieczka do jakiegos muzeum z łodziami wikingów :)

  ciekawy jest ten kocept potrojnego swiata, bogów, ludzi i dusz.

  nie wiedziałam ze imię Igor ma korzenie skandynawskie, zawsze kojarzyło mi sie z Rosją

  zdjęcia z nad morza swietne, a pierwsze i drugie - rewelacja :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bałtyk jest piękny. Tęsknię...

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam, świetny film, dziwny. Nie z tego świata.
  Ech, gdyby ten Mieszko załatwił kilka spraw inaczej... :)

  OdpowiedzUsuń
 6. uwielbiam morze... i mam je na co dzień :)

  OdpowiedzUsuń